Die Casting

Lijevanje pod pritiskom je automatizirani proces lijevanja koji tjera rastaljeni metal kao što je cink, bakar, aluminij, magnezij, olovo i kositar u kalupnu šupljinu s visokim tlakom i velikom brzinom. Kalupi se također nazivaju alati ili matrice, koji su dizajnirani posebno za svaki proizvod, so it can fabricate metal parts with high accuracy. To je savršena tehnika za izradu malih i srednjih metalnih dijelova u velikim količinama.

MOKO Technology je specijalizirana za tehniku ​​tlačnog lijevanja, we have top-tier casting machines including hot-chamber and cold-chamber die casting machines, i ponudili smo usluge tlačnog lijevanja za mnoge projekte u rasponu od različitih industrija poput elektronike, zdravstvo i automobilizam.

Zašto MOKO Technology?

Prvorazredni objekt

Tijekom godina, Značajka je da se metal zagrijava u stroju za lijevanje jer postoji ugrađena peć za taljenje metala. Naš izvrstan sustav taljenja daje nam samopouzdanje za rukovanje raznim legurama, naši strojevi za tlačno lijevanje s vrućom i hladnom komorom osiguravaju da možemo proizvoditi visoko točne i konzistentne metalne dijelove za naše kupce.

Osiguranje kvalitete

MOKO Technology je dobila certifikate uključujući ISO9001:2015, ISO14001, ISO13485, ROHS, BSCI, i UL, naš proizvodni proces i proizvodi su kvalificirani prema međunarodnim standardima. Svoje klijente stavljamo u prioritet, osiguravajući da naši proizvodi i usluge mogu zadovoljiti, ako ne i premašiti njihove zahtjeve.

Bogato iskustvo

MOKO Technology je osnovana u 2006, koji se sastoji od kvalificiranih inženjera i dobro obučenih radnika. Posjedujemo stručno znanje i veliko iskustvo, i pružili smo usluge castinga mnogim kupcima diljem svijeta.

Nevjerojatna usluga

MOKO Technology je posvećena pružanju najboljih usluga našim klijentima, naš prijateljski i profesionalan prodajni tim je 24/7 na raspolaganju da ponudimo najbolje rješenje i brz odgovor našim klijentima.

Kućišta za tlačno lijevanje u MOKO Technology

odljevci od aluminijskih legura

Odljevci od aluminijskih legura

automobil

Automobil

lijevani automobilski dijelovi

Dijelovi za automobile lijevani pod pritiskom

Proizvod za tlačno lijevanje

Dijelovi od lijevanog metala

dijelovi za lijevanje nodularnog željeza

Dijelovi za lijevanje nodularnog željeza

Investicijski lijevanje

Investicijski lijevanje

Prednosti tlačnog lijevanja

Visoka točnost: Proces tlačnog lijevanja osigurava da su metalni dijelovi izrađeni s preciznim dimenzijama, a dijelovi iz različitih serija mogu biti ujednačeni i konzistentni samo ako se kalup ne mijenja.

Dobra izvedba: Proizvodi lijevani pod pritiskom imaju visoku otpornost na koroziju, visoka čvrstoća i tvrdoća i trajnost, pošto nema zavarenih dijelova.

Visoka proizvodna učinkovitost: Njegovo kratko vrijeme ciklusa i automatizacija omogućuju proizvođaču da brzo proizvede tisuće metalnih dijelova, i nisu potrebni dodatni procesi.

Svestranost: Može se primijeniti za izradu metalnih dijelova s ​​različitim legurama i raznim oblicima čak i za neke složene oblike.

Procesi tlačnog lijevanja u MOKO

Lijevanje u vrućoj komori

Lijevanje u vrućoj komori, također poznat kao stroj za guski vrat, je proces koji ima brzo vrijeme ciklusa(oko 15 ciklusa u minuti). Pogodan je za legure niskog taljenja kao što su cink i magnezij. Značajka je da se metal zagrijava u stroju za lijevanje jer postoji ugrađena peć za taljenje metala, a rastaljeni metal bi se konačno velikom brzinom i visokim tlakom ugurao u kalup kroz guski vrat. Ali trebamo primijetiti da lijevanje u vrućoj komori nije prikladno za aluminij, kao što bi iznijela željezo iz rastaljenog bazena.

Lijevanje pod pritiskom u hladnoj komori

Kada čujete naziv "hladna komora", morate se zapitati ako se takav proces provodi u hladnom okruženju? Odgovor je ne. Još trebamo topiti metale, ali peć nije ugradbena. Prije nego počnemo lijevanje u hladnoj komori, trebamo rastopiti metal u posebnoj peći, i transportirati preciznu količinu rastaljenog metala u stroj s hladnom komorom(temperatura komore je sobna temperatura), a zatim bi ga hidraulični ili mehanički klip utjerao u kalup. Lijevanje u hladnoj komori ima sporije vrijeme ciklusa i savršeno je za legure visokog taljenja kao što je aluminij.

Lijevanje u vrućoj komori protiv tlačnog lijevanja u hladnoj komori:

Raspon temperature: Lijevanje pod pritiskom u vrućoj komori prikladno je za legure niskog tališta, a maksimalna temperatura koju može podnijeti je oko 450°C. Dok lijevanje u hladnoj komori može podnijeti metalne legure s temperaturom od oko 600°C.
Mjesto peći: Peć je ugrađena unutar stroja s vrućim komorama, ali za stroj s hladnom komorom, peć je odvojena.
Vrijeme izrade: Lijevanje pod pritiskom u vrućoj komori ima kraće vrijeme ciklusa od lijevanja pod pritiskom u hladnoj komori koje zahtijeva ručno rukovanje rastaljenim metalom.
Vijek trajanja alata: Stroj s vrućom komorom ima dulji životni vijek jer radi s legurama niskog tališta, što ima manji utjecaj na stroj.

Ako niste sigurni koji je najbolji izbor za vaš projekt, kontaktirajte MOKO danas kako biste dobili profesionalni odgovor!

Odaberite nas za uvijek bolje usluge

Zainteresirani ste za besplatnu ponudu? Odvojite minutu da nas kontaktirate i mi ćemo vam se javiti u roku 24 sati.

Pomaknite se do Vrha
Pomaknite se do Vrha